Valiokunnat ja toimihenkilöiden tehtävät ovat helppo tapa tutustua TAO ry:n toimintaan ja päästä vaikuttamaan juuri niihin asioihin, jotka itse koet mielekkäiksi ja merkityksellisiksi! Valiokuntien toiminta on kaikille jäsenille avointa, ja mukaan on mahdollista hypätä missä vaiheessa vuotta tahansa.

Kerro hakemuksessa mihin tehtävään olet hakemassa ja miksi juuri sinä olisit hyvä valinta pestiin. Liitä hakemukseen myös  yhteystietosi. Olethan toimissasi ripeä, sillä avoimia paikkoja täytetään jo helmikuun aikana!

Oletko kiinnostunut tapahtumien järkkäämisestä, julisteiden tekemisestä, haluaisitko kirjoittaa artikkeleita? Valiokunnat ja toimihenkilöiden tehtävät ovat helppo tapa tutustua TAO ry:n toimintaan ja päästä vaikuttamaan juuri niihin asioihin, jotka itse koet mielekkäiksi ja merkityksellisiksi! Valiokuntien toiminta on kaikille jäsenille avointa, ja mukaan on mahdollista hypätä missä vaiheessa vuotta tahansa.

Kerro hakemuksessa vähintään, mihin tehtävään olet hakemassa ja miksi juuri sinä olisit hyvä valinta pestiin ja liitä hakemukseen yhteystietosi. Kannattaa hakea heti, sillä ensimmäiset jäsenet valitaan jo helmikuun alussa.

TOIMIHENKILÖT:

Luonnoksen päätoimittaja (1hlö) HAKU PÄÄTTYNYT

Päätoimittaja vastaa lehden ilmestymisestä yhdessä hallituksen kanssa. Hän hoitaa painatuksen ja lehden tiedotuksen, sekä toimii viestintävaliokunnan alla toimivan Luonnos-työryhmän puheenjohtajana.

Varainhankintavastaava (1hlö)

Hän toimii yhteistyössä rahastonhoitajan ja yritysyhteistyövastaavan kanssa, sekä ylläpitää ja kehittää yhdistyksen yritysyhteistyötoimintaa. Varainhankintavastaava pyrkii hankkimaan uusia yhteistyökumppaneita ja avaamaan uusia yhteistyömahdollisuuksia yrityksille.

Häirintäyhdyshenkilöt (1 / 2hlö) 

He huolehtivat yhdistyksen ennaltaehkäisevästä toiminnasta häirintää vastaan. Häirintäyhdyshenkilöt toimivat turvahenkilöinä tapahtumissa. Huolehtivat häirintäyhteydenotoista ja niiden selvittämisestä yhdistyksessä.

Liikuntavastaava (1hlö) 

Hän toimii yhdistyksen liikuntatuutorina ja on osana vapaa-aikavaliokuntaa

Liikuntavastaava toimii yhdistyksen edustajana Lapin yliopiston ylioppilaskunnan liikuntajaoston kokouksissa.

Kansainvälisyysvastaava (1 hlö)

Hän huolehtii yhdistyksen vaihto-opiskelijoiden sekä kansainvälisen maisteriohjelman opiskelijoiden edunvalvonnasta ja viestinnästä. Kartoittaa yhdistyksen jäsenistön kansainvälistymis- ja kotikansainvälistymis-mahdollisuuksia. Toimii yhdistyksen edustajana Lapin yliopiston ylioppilaskunnan kansainvälisyysjaoston kokouksissa.

VALIOTOIMIKUNNAT JA TYÖRYHMÄT

Viestintävaliokunta 

Nautitko somesisältöjen luomisesta? Oletko innostunut grafiikoista, tapahtumaviestinnästä taikka esimerkiksi viestinnän kokonaisvaltaisesta kehittämisestä? Hae mukaan viestintävaliokuntaan ja tule osaksi TAOn timanttista viestintää!

Vapaa-ajan valiokunta

Onko sinulla mahtavia ideoita joilla kehittää TAO ry:n vapaa-ajan toimintaa, ja intoa luoda uusia yhteisöllisiä tapahtumia? Jos vastaus on kyllä, hae vapaa-ajan valiokuntaan! 

Vapaa-ajan valiokunnassa autat suunnittelemaan ja järjestämään TAO ry:n tapahtumia, ja pääset syventymään siihen, miten tapahtumat oikein syntyvät.

Tule mukaan järjestämään ikimuistoisimpia tapahtumia ja jakamaan ideoitasi!

Talousvaliokunta

Talousvaliokunta toimii rahastonhoitajan oikeana kätenä, talousvaliokuntaan kuuluu rahastonhoitajan lisäksi edellisvuoden rahastonhoitaja ja puheenjohtaja. Talousvaliokuntaan voi myös hakea jäsen.

Vuosijuhlatoimikunta

Haluatko osallistua 15 vuotta täyttävän TAOn vuosijuhlien suunnitteluun? Nyt on ainutlaatuinen mahdollisuus päästä paitsi suunnittelemaan juhlavuoden, myös erikoisten korona-aikojen vujuja. Luvassa vujuviikon ja itse vujujen suunnittelua, uusien ratkaisujen keksimistä ja juhlimista. Aikaisempi kokemus ei ole välttämätön, kunhan löytyy kiinnostusta ja intoa osallistua vuoden isoimpien juhlien järjestämiseen. Tervetuloa mukaan!

Opinto- ja työelämävaliokunta 

Ennakkotietoja koulutuspolitiikasta et tarvitse, mutta halusta vaikuttaa ja edistää omaa koulutusohjelmaasi on hyötyä! Valiokuntaan voidaan valita kiinnostuneita henkilöitä auttamaan ekskursioiden suunnittelussa ja järjestämisessä.

Alumnityöryhmä

Oletko valmistumassa 2021, mutta haluat pysyä yhteydessä TAOon, opiskelukavereihin ja omaan tiedekuntaan?

Alumnityöryhmän tehtävänä on perustaa alumniyhdistys kesällä 2021. Alumniyhdistys on paras tapa pysyä yhteyksissä omaan ainejärjestöön valmistumisen jälkeen ja mahdollistaa verkostoitumista! Tule kanssamme perustamaan alumniyhdistystä!

Ensisijaisesti toivomme työryhmään 2021 valmistuvia opiskelijoita, mutta kaikki ovat tervetulleita.

Lisää aiheesta täällä.

EN // BE A PART OF OUR COMMITTEES!

 

Committee and officer duties are an easy way to get to know the activities of the TAO and get involved in the very things you find meaningful. The work of the committees is open to everyone and it is possible to jump in at any time of the year.

In your application you should introduce yourself, what position you are applying for, why you would be a good choice and include your contact information. It is a good idea to apply immediately, as the first members will be selected in February.

Sports tutor

The sports tutor participates in the cultural affairs Committee and acts as a representative of the association at the meetings of the sports department of the Student Union of the University of Lapland.

Fundraising Manager 

Works in partnership with the treasurer and the one Responsible for work and business, and maintains and develops the Association’s corporate cooperation activities. The fund manager aims to find new partners and open new business opportunities for companies.

Harassment Liaison Officers 

They take care of the association’s preventive action against harassment. They also prepare the association’s equality plan together with the equality officer. Harassment Liaison Officers resolve and act upon harassment claims.

Responsible for International affairs

They are responsible for communicating and advocating the rights of TAO ry international members and serve as a representative of the association at the meetings of the Internationalization Section of the Student Union of the University of Lapland.

 

COMMITEES

 

Committee on Cultural Affairs: 

Do you have any great ideas for developing TAO ry’s leisure activities, and your enthusiasm for creating new community events? If the answer is yes, apply to the leisure committee! In the leisure committee, you help plan and organize TAO ry’s events, and you get to delve into how the events really come about.

Come along to organize the most memorable events and share your ideas!

Communications committee 

Do you enjoy creating content for social media? Are you interested in graphic design, creating colorful text for event posts or developing our communication plan? Join our committee and be an important part of TAO’s communication team! 

Committee on Finance

The Finance Committee acts as the right hand of the Treasurer, in addition to the Treasurer, the Finance Committee consists of the previous year’s Treasurer and Chairman. A member may also apply to the Finance Committee.

Anniversary party committee

Want to get involved in planning the 15th anniversary of the TAO? Previous experience is not necessary as long as there is interest and enthusiasm to participate in organizing the biggest celebrations of the year. Welcome aboard!

Study and Working Life Committee 

You do not need prior knowledge of education policy, but the desire to influence and promote your education program is beneficial! You may also assist in planning and organizing excursions

Alumni workgroupy

Are you graduating in 2021 but still want to be in touch with TAO, friends from school and the faculty?

The goal of the alumni workgroup is to found an alumni union for TAO in summer 2021. Alumni union is the best way to be in touch with your faculty after graduation and it enables networking! Come with us to start this alumni activity!

Primary focus group for the workgroup is students who graduate in 2021, but everybody is welcome!