In English below.

Hae mukaan TAO ry:n ainejärjestötoimintaan toimikaudelle 2022! Haussa on monipuolisesti erilaisia vastuutehtäviä toimihenkilöinä, mutta myös matalan kynnyksen mahdollisuuksia päästä kehittämään omia taitoja ja vaikuttamaan ainejärjestömme toimintaan valiokunnissa. Ainejärjestötoiminnasta saat opintopisteitä, työkokemusta ja pääset näkemään kulissien taakse.

Toimihenkilöt ovat vastuupestejä, joissa työskennellään yhteistyössä TAO ry:n hallituksen ja valiokuntien kanssa. Toimihenkilönä vastaat omasta osa-alueesta ja olet mukana kyseisen aiheen valiokunnassa. Toimihenkilöpestit täytetään sopivien ehdokkaiden löydyttyä. Lue esittelyt jokaisesta pestistä alempaa tältä sivulta.  

Valiokunnat ovat ainejärjestön hallituksen alaisia yhteistyöryhmiä. Ainejärjestön hallituksen jäsen toimii valiokunnan puheenjohtajana ja vastuuhenkilönä. Valiokunta vastaa oman toimialansa käytännön toteutuksesta ja kehittämistyöstä. Valiokunnan jäsenenä osallistut valiokunnan omiin kokouksiin ja otat hoidettavaksi itseäsi kiinnostavia osa-alueita. Jos haluat osallistua ainejärjestömme toimintaan matalalla kynnyksellä ja oppia uusia taitoja, paikkasi voi löytyä valiokunnistamme. Valiokuntien toiminta on kaikille jäsenille avointa ja mukaan voi liittyä milloin tahansa olemalla yhteydessä valiokunnan puheenjohtajaan. Lisätiedot TAO ry:n neljästä valiokunnasta löydät alempaa tältä sivulta.

Jos jokin aihealue herätti kiinnostuksesi, täytä hakulomake pikaisesti. Haluamme kuulla hakemuksessasi, mihin tehtävään olet hakemassa, mikä aihealue sinua kiinnostaa ja miksi juuri sinä olisit hyvä valinta tehtävään. Liitä hakemukseen myös yhteystietosi. Kannattaa hakea heti, sillä avoimia paikkoja täytetään jo helmikuun aikana!


Avoimet toimihenkilöpestit vuodelle 2022

Liikuntavastaava (1 hlö) 

Haluatko lisätä liikunnan iloa TAO ry:n tapahtumiin? Liikuntavastaavana toimit yhdistyksen liikuntatuutorina: voit suunnitella ja järjestää vapaa-aikavastaavan kanssa liikunnallisia tapahtumia, herättää henkiin ja ideoida TAO:n liikuntakerhon sisältöä ja teet yhteistyötä muiden ainejärjestöjen liikuntavastaavien kanssa suunnittelemalla poikkitieteellisiä tapahtumia. Lisäksi osallistut vapaa-ajan valiokunnan kokouksiin ja edustat yhdistystä Lapin yliopiston ylioppilaskunnan liikuntajaoston kokouksissa.

Taideyliopistojen yhteistyövastaava (1 hlö)

Taideyliopistojen yhteistyövastaavana vastaat yhteistyöstä ja yhteydenpidosta muiden taideyliopistojen opiskelijajärjestöjen kanssa yhdessä TAO ry:n työelämävastaavan kanssa, sekä kartoitat erilaisia mahdollisuuksia järjestää taideyliopistojen yhteisiä tapahtumia sekä vapaa-aika- että työelämäsektorilla.

Varainhankintavastaava (1 hlö)

Varainhankintavastaavana ylläpidät ja kehität yhdistyksen yritysyhteistyötoimintaa yhdessä TAO ry:n rahastonhoitajan ja yritysyhteistyövastaavan kanssa. Yhteisenä tavoitteena on hankkia yhdistykselle uusia yhteistyökumppaneita ja avata uusia yhteistyömahdollisuuksia yrityksille. Tarkoituksena on luoda yhteistyösopimuksia, joista sopimuksen osapuolet hyötyvät esimerkiksi taloudellisesti tai näkyvyyttään kasvattamalla. Jos varainhankinnan perusteet, sopimusten tekeminen ja uudet kontaktit kiinnostavat, hae varainhankintavastaavaksi! 


Valiotoimikunnat vuodelle 2022

Opinto- ja työelämävaliokunta 

Haluatko vaikuttaa omaan koulutusohjelmaasi tai osallistua informatiivisten tapahtumien järjestämiseen? Jos kyllä, tule opinto- ja työelämävaliokuntaan! Etsimme valiokuntaan innokkaita tyyppejä ideoimaan ja järjestämään tapahtumia sekä ekskursioita TAO ry:n jäsenistölle. Tapahtumia järjestetään yhteistyössä ammattiliittojen sekä -järjestöjen kanssa. Opinto- ja työelämävaliokunta  on edunvalvonnallinen valiokunta, jossa pohditaan koulutusohjelmien rakenteita ja opiskelijoiden hyvinvointia. Valiokuntaa johtavat TAO ry:n työelämä- ja edunvalvontavastaavat. Hae mukaan!

Talousvaliokunta

Haluatko ymmärtää, miten yritysten ja järjestöjen taloudesta pidetään huolta? Talousvaliokunta on erinomainen paikka sinulle, jos haluat oppia matalalla kynnyksellä kirjanpitoa ja talousarvioita. Talousvaliokunnassa toimit  TAO ry:n rahastonhoitajan oikeana kätenä ja oivallat Excel-taulukoiden salaisuudet. Valiokuntaan kuuluvat myös edellisen toimikauden rahastonhoitaja sekä hallituksen nykyinen puheenjohtaja. Osallistuaksesi talousvaliokuntaan et tarvitse aikaisempaa kokemusta.  Hae mukaan jo tänään!

Vapaa-ajan valiokunta

Kiinnostaako sinua olla mukana järjestämässä ja kehittämässä TAO ry:n tapahtumia? Haluatko juhlia hurjasti koko vuoden? Jos vastaus on kyllä, hae vapaa-ajan valiokuntaan! Vapaa-ajan valiokunnassa autat suunnittelemaan ja järjestämään ainejärjestömme tapahtumia, sekä pääset syventymään siihen, miten tapahtumat oikein syntyvät. Tule mukaan järjestämään ikimuistoisimpia tapahtumia! 

Viestintävaliokunta 

Etsimme innokkaita graafisia suunnittelijoita, valokuvaajia, someosaajia, nettisivuvelhoja, englannin kielen taitureita ja kielioppieksperttejä. Haluatko kehittää osaamistasi ja saada arvokasta kokemusta jollakin edellä mainituista osa-alueista? Viestintävaliokunnassa pääset tekemään juuri sitä, mikä sinut sytyttää. Vuonna 2022 viestintävaliokunnassa pääset halutessasi osallistumaan TAO ry:n verkkosivujen uudistukseen ja uudistamaan TAO-postin ulkoasua. Onko TAO:n viestinnässä mielestäsi myös muita kehityskohteita, joihin haluat vaikuttaa? Haluamme kuulla ideasi. Hae mukaan viestintävaliokuntaan! HAKU PÄÄTTYNYT. Jos haluat mukaan viestintävaliokuntaan, ole yhteydessä valiokunnan puheenjohtajaan tai laita meille sähköpostia osoitteeseen tao@ulapland.fi.

Vuosijuhlavaliokunta

Uusi vuosi on lähtenyt nopeasti käyntiin ja kevään tullessa on aika aloittaa vuosijuhlien suunnittelu! TAO etsii nyt vuosijuhlavaliokuntaan innokkaita tekijöitä toteuttamaan vuoden 2022 vuosijuhlaviikkoa ja itse vujuja. Lähde mukaan suunnittelemaan, ideoimaan ja juhlimaan! Aikaisempi kokemus ei ole välttämätön, kunhan olet hommasta kiinnostunut ja innostunut. Tervetuloa valiokuntatyöskentelyn pariin!

Get involved in TAO student association’s activities for the term of 2022!

There are a variety of positions of responsibility as officials, but there are also low-threshold opportunities to develop your own skills and influence the activities of TAO in committees. You can earn credits, gain work experience and see behind the scenes of TAO’s activities.

The officials are in positions of responsibility and they work together with the board and the committees of TAO. As an official, you are responsible for your own area and you are the chairperson in the committee on that subject. Search for the officials ends when suitable candidates are found. Read the introductions for each  below on this page.

The committees are co-operation groups under the board of TAO. A member of the board  acts as the chairperson and is the person in charge of the committee. The committee is responsible for the practical implementation and development of its own subject. As a member of the committee, you attend the committee’s own meetings and manage areas of your own interest. 

If you want to take part in the activities of TAO at a low-threshold and learn new skills, your place can be found on our committees. The committees are open to all TAO’s members and you can join at any time of the year by contacting the committee chair. You can find more information about TAO’s four committees below on this page.

If you are interested in any of the topics, fill out the application form. In your application, we would like to hear what position you are applying for, which topic you are interested in and why you would be a good choice for the position. Also include your contact information in the application. It is worth applying immediately, as vacancies will be filled already during February!


Open positions for the officials in 2022


Harassment Contact Person

Do you want to make sure everyone feels safe in TAO? As a harassment liaison, art students can turn to you on a low threshold if they feel they have been harassed by another student or a member of the university staff. You act as a security guard at the events of TAO,  advise and support in investigating the harassment situation and take care of the association’s preventive activities against harassment. Harassment liaisons will be trained for the position. APPLICATION TIME ENDED

Fundraising Official 

As a fundraising official, you maintain and develop the association’s corporate co-operation activities together with TAO ry’s treasurer and corporate collaboration correspondent. The common goal is to acquire new partners for the association and open up new co-operation opportunities for companies. The aim is to create co-operation agreements that benefit the parties of the agreement, for example financially or by increasing their visibility. If you are interested in fundamentals of fundraising and make new contacts, apply to be TAO’s fundraising official!

Official for Collaboration with universities of art and design in Finland

As the official for collaboration with universities of art and design in Finland, you are responsible for co-operation and communication with the student associations of other Finnish art universities. You will work together with the TAO ry’s working life official, and you explore various opportunities to organize events with the art universities in both leisure and working life. If this eagers you, apply now!

Sports Official

Do you want to add the joy of exercise to TAO’s events? As a sports official, you act as the association’s sports tutor: you can plan and organize sports events with the leisure and events correspondent, map out the content of the TAO sports club and collaborate with other student association’s sports officials by planning interdisciplinary sports events. In addition, you participate in the meetings of the leisure committee and represent the association in the meetings of the Sports Department of the Student Union of University of Lapland. 

The committees in 2022

Communications Committee 

Do you enjoy photography or creating content for social media? Are you interested in graphic design or event marketing? If yes, great! In TAO’s communications committee you can do all those things that lights you up. You will also be able to participate in the renewal of TAO’s website and the layout of the TAO post. Our focus in 2022 will be to reach out to our international students better. Do you have any ideas for that? We would love to hear your insight on this topic. Also we are looking for students who are experts on English to make sure everything works like clockwork. If any of these themes eager you, join our communications committee!

Finance Committee

Do you want to understand how the finances of companies and organizations are taken care of? The committee of finance is a great place for you if you want to learn accounting and budgets at low-threshold. In the committee, you act as the right hand of TAO ry’s treasurer and understand the secrets of Excel spreadsheets. The committee also includes the treasurer of the previous term and the current chairperson of the board. You do not need any previous experience to participate in the finance committee Apply today!

Leisure and Events Committee 

Do you have any great ideas for developing TAO ry’s leisure activities? If the answer is yes, apply to the leisure and events committee! In the leisure and events committee you help plan and organize TAO’s events, and you get to delve into how the events really come about. Come along to organize the most memorable events and to share your ideas!

Study and Working Life Committee 

Do you want to influence your own study program or participate in organizing informative events? If so, come to the study and working life committee! We are looking for enthusiastic students to join the committee to organize events and excursions for TAO’s members. The events are organized in co-operation with trade unions and organizations. The study and working life committee is an advocacy committee that considers the structures of degree programs and the well-being of students. The committee is chaired by TAO’s work life correspondent  and correspondent of promotion of interests. Get involved!